SonyMt2 • Vezi subiect - [GHID]Diverse.
TopMetin2 metin2 private servers metin2 private server


Metin2 P Server

Pentru a putea vota serverul nostru va trebui să dați "click" pe fiecare top de mai sus și să introduceți acel cod ( captcha ) pentru confirmare !

Ora este UTC



[GHID]Diverse.

Pagina 1 din 2 Ψ 20 mesaje   + New Topic   + Post Reply

Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: [GHID]Diverse.
MesajScris: Sâm Sep 20, 2014 9:07 pm 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 9:34 am
Mesaje: 75
Localitate: Targoviste
Nivel: 250
Armură: Sexy fara tricou
Armă: Desertica, tati!
Breaslă: Assembly of Elders (AoE)
Salut, sunt Ky si va prezint un ghid (tutorial) pentru Razboinic Corp (Metin).


Cuprins:

I. INTRODUCERE

II. PvM (Player vs Mob)
2.1 Ce tre' sa stiu?
2.2 Unde cresc? :(
2.3 Am lvl 225-230, cresc greu rau! X(
2.4 Am lvl 250, ce fac acu'? :-??


III. Player vs Player (PvP)
3.1 Despre seturi
3.2 Rotatia magiilor (ordinea Skillurilor pe care le dau in duel)
3.3 Bonusuri

IV. INTREBARI FRECVENTE

V. CONCLUZIE




I. INTRODUCERE

Incerc sa va prezint un ghid cat mai detaliat, in cat mai putine randuri. O sa folosesc un limbaj uzual si decent, pe intelesul tuturor.
Ba, in cea mai mare parte ghidul se adreseaza incepatorilor, dar poate va ajuta la ceva si pe voi astia "pro". Nu este un ghid standard, nu e singura modalitate de a juca. Fa-te confortabil, poate il gasesti util. Repet, nu e batut in cuie, nu consider ca e singurul mod de a juca, nici cel mai bun, fiecare isi croieste caracterul cum vrea, joaca asa cum se simte cel mai bine. Nu am nevoie de comentarii ca: "Frate, esti n00b!", "E mai bun ala", "Esti praf", etc. :)
In ultimul timp lumea imi tot adreseaza intrebari despre seturi, despre cum cresti ("O iei la pas si bati mobi", "Da, frate, dar nu rezist..."), de ce bonusuri ai nevoie ("Tu cum dai asa?") si ca tot am ceva timp am zis sa ma bag pe tutorialu' asta.



II PvM (Player vs Mob)

2.1 Ce tre' sa stiu?

Ca Razboinic Corp aveti nevoie de viata. Multa viata. PV/HP (Puncte Viata/ Hit Points) la greu! Asadar, veti pune 2 puncte de status pe VIT, 1 punct pe STR, dupa formula: 2 VIT 1 STR si Max PV (4000) pe itemuri ca bonus.
VIT (Vitality/Viata) creste PV-ul si mareste apararea (Defence/ Defensiva).

Al doilea atribut ca importanta este Taria (Strength). Incercati sa aveti max STR pe fiecare dintre itemurile: arma, scut, cercei (aici nu este cazul din moment ce o sa folositi Cercei Dragon de Aur - De la nivelul 80, cercei epici care evolueaza din Cercei Lacrima Cerului - De la nivelul 54)
STR (Strength/Tarie) creste valoarea atacului si mareste daunele. Va dau un exemplu: Sabia Desertica +9 are valoarea atacului 401-441. STR-ul micsoreaza diferenta dintre valoarea maxima si cea minima a atacului unei arme (Sabie Desertica 441 - 401 = 40). Cu cat aveti STR mai mult, cu atat aveti sansa de a da un damage mai ridicat, apropiat de max damage-ul sabiei. Asta ca sa intelegeti care-i smecheria. :P

Al treilea atribut de asemenea foarte important este DEX (Dexterity/Dexteritate, Agilitate).
DEX creste atacul si mareste eschiva. DEX creste atacul magic (atacul dat de Skilluri sau Magii).

INT creste MP/PM (Mana Points/Puncte Mana), creste atacul magic si mareste apararea magica (Paguba primita de la magii). Intrucat Razboinicul Corp se bazeaza pe lovituri corporale (melee hit/ "bucata" suna urat, stiu!) si mai putin pe atacuri magice, veti pune restul de puncte pe INT.

Statusul in ordinea importantei: VIT - STR - DEX - INT
Mergeti pe formula: 2 VIT - 1 STR daca nu aveti itemurile bonusate si duceti lipsa de PV.

Pentru mai mult Damage/ DPS (Damage per Second) folositi: 2 STR - 1 VIT (eventual mai aruncati cate un punct si in DEX, eu nu o fac).

Skillurile (Magiile) in ordinea importantei:

Aura Sabiei - nu cred ca trebuie sa dezvolt, mareste atacul, este cel mai important skill al razboinicului.
Vartejul Sabiei - puteti folosi ca a doua optiune fie Vartejul Sabiei, fie Iuresul. Eu folosesc VS pentru damage-ul considerabil, dar si pentru AoE/Area of Effect (atac asupra mai multor tinte), e optiunea voastra.
Izbitura - Damage decent, sansa la necunostinta - STUN (100% daca inamicul nu are Scut Imun), un skill imperios necesar PvP, insa destul de important si PvM.
Incizie Tripla - ataca in functie de procentul de lovituri patrunzatoare pe care il aveti. Va ajuta foarte mult PvM, PvP este destul de slab, fiind folosit de cele mai multe ori numai pentru a pune inamicul la pamant. Va explic imediat de ce cred ca nu este un skill bun PvP: in mare parte o sa folositi o arma cu Paguba Medie (Paguba Competentei va fi redusa considerabil), iar cele 3 lovituri ale inciziei nu vor insemna 3 lovituri corporale directe. Prefer sa dau 3 hit-uri in loc sa folosesc Incizia, insa in unele cazuri, un atac al Inciziei este binevenit intrucat darama adversarul. :)
Iures - mareste considerabil viteza de atac si viteza de miscare, insa creste expunerea la paguba. Sansa ca voi sa luati DMG (in special de la lovituri patrunzatoare/critice) creste foarte mult. Il recomand ca ultimul skill. Se activeaza inainte de duel de cele mai multe ori, insa nu-i obligatoriu, il puteti omite.

Recap: AS, VS/ Iures, Izbitura, IT

2.2 Unde cresc?

E destul de simplu sa cresti. Cautati NPC-ul Handu-up (Map 1) pentru Skilluri G si Piatra Curcubeu pentru Skilluri P (cade la Dragonii/Ingerii din Noua Lume Lvl 100 - NPC Tiffany).

Bonusuri/Pietre PvE (Player vs Environment)
Pietre Arma:
Piatra Monstrilor +4
Piatra Patrunderii +4
Piatra Fatala +4

Pietre Armura:
Piatra Eschivei +4
Piatra Protectiei +4
Piatra Grabei +4
Piatra Pitularii* +4

Bonusuri PvE:
Max PV 3000+ (Armura, Colier, Papuci)
Valoarea atacului (Armura)
Otravire (Coif, Arma)
Patrundere/ Critica (Arma, Colier, Papuci)
Rezistenta/Evitare Sageti* (Coif, Armura, Scut, Papuci)
Tare impotriva Diavolului* si Tare impotriva Vampirilor* (Coif, Colier, Papuci, Scut, Arma)
Itemuri cu sansa la Experienta*/ +Inel de experienta (Magazinul general - Diverse)
Scut Imun la Necunostinta*

*Bonusuri/Pietre pentru V3/V4, Taramul Zombiilor (Map 120), Mormantul Zeitei (Map 200)
Marmura Binecuvantata pentru al V-lea bonus gasiti la Femeia Batrana (Map 1)

Zonele de LEVELING:

Lvl 1-20 Map 1 Animale
Lvl 20-35 Map 2 Salbatici, cred ca merge sa faceti Lvl 35-42 la Generali :)
Lvl 42-57 Valea Orcilor (Orci Negri, Despotii din jurul Templului)
*Teleporter NPC/ Judy NPC/ Tiffany NPC/ Inel de teleportare (Magazinul general - Diverse)
Lvl 54-65 Turnul Demonilor* (Sanse mari sa dropati Scroll Locatie Gol)
Lvl 57-75 V1
Lvl 75-110 V2 (Stati aici pana dropati Scroll)
Lvl 110-115 V3
Lvl 115-120 V4
Lvl 120-130 Taramul Zombiilor (Tiffany NPC)

!Am 130, cresc greu in Taramul Primaverii (Tiffany NPC)!!! X(
Cautati Pergament Gol/ Scroll (Locatie) sau nu il vindeti daca ati dropat unul! Pastrati-l in depozit. Rugati un jucator de nivelul 200+ sa va ajute cu pergamentul :)

Lvl 130-240 Mormantul Zeitei (Aveti nevoie de itemuri cu <Sansa la Experienta>, <Tare impotriva diavolilor si vampirilor> si <Rezistenta la sageti>.
Lvl 240-250 Map 1 (Bug, cereti ajutorul jucatorilor de lvl 250)



Am lvl 225-230, cresc greu rau!
Asteptati ratele de 1000 XP (Weekend), asigurati-va ca aveti itemurile cu "Tare impotriva diavolilor si vampirilor" (90%+), o arma cu Paguba Medie 45+ (cu pietrele si bonusurile mentionate), itemurile cu "Sansa la Experienta 20%" + "Inel de Experienta".


2.4 Am lvl 250, ce fac acu'?
Mergeti la NPC-ul Tiffany (Map 1) > Noua Lume. Farmati perle, pregatiti-va pentru PvP, :), razboaie intre bresle, etc. Evoluati toate itemele!



III. Player vs Player (PvP)

3.1 Despre seturi

In ultimul timp tot aud intrebari legate de seturi: "Frate, ai set?", "Cum iti faci seturi?", "Ah, dar tu ai set...", etc. E impropriu spus set; totodata cred ca se refera la totalitatea itemurilor care-ti sunt necesare impotriva unei anumite rase. "Seturile universale" sunt acele itemuri care prezinta aparari comune mai multor rase. Aici nu prea aveti cum sa va faceti "seturi universale" datorita papucilor impotriva rasei respective. Avand in vedere duelurile, in sectiunile urmatoare (3.3) va voi arata bonusurile pe care cred eu ca trebuie sa le urmariti in functie de rasele cu care va bateti.


3.2 Rotatia magiilor (ordinea Skillurilor pe care le dau in duel)

Impotriva melee (rase care ataca adversarul direct):

Aura Sabiei up!
Iures up!
Atacuri normale - Izbitura - Atacuri normale - Vartej - Atacuri (Eventual Incizie Tripla sa-ti arunci inamicul la pamant).

Impotriva range (rase care ataca de la departare: Ninja Arc, Saman, Sura BM)

Aura, Iures Up!
Izbitura (pentru ca va apropie foarte repede de inamic), si se reia rotatia "impotriva melee" de mai sus.
In cazul in care inamicul fuge si va ataca, va recomand sa folositi Izbitura, iar cand ati prins inamicul sa folositi numai hit-ul. Daca dati un vartej e posibil ca inamicul sa fuga din nou si sa va atace de la departare. :)

3.3 Bonusuri

3.3.1 Bonusuri valabile impotriva tuturor raselor in ordinea importantei:

Tare impotriva semi-oamenilor 15%
Rezistenta la magie 15%
Paguba Medie (cat mai mare)
Sansa 15% la lovituri patrunzatoare
Tarie (Putere, Strength)
Sansa de a bloca atac corporal +15%
Sansa de lovitura critica +15%
Sansa la otravire
15% sansa de a reflecta loviturile atacului corporal
Aparare impotriva necunostintei (pe toate scuturile)

3.3.2 Bonusuri impotriva rasei respective

Pe langa bonusurile mentionate anterior aveti nevoie de aparari (Aparare cu sabia, Aparare cu doua maini, etc.) si PV. O gramada de PV (3500-4000) si aparare (13-15%)! Papucii si scuturile cu "tare impotriva atacului ..." sunt cei mai buni prieteni ai vostri.
Asadar, indrept spre exemplu un set impotriva razboinicului:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sura (BM/Magie Neagra in special) si Samanul sunt rase care se bazeaza mai mult pe atacul magic. Pe langa apararile de baza (Aparare Sabie, Aparare Clopot/Evantai, intervin si rezistentele la magie (cea mai importanta), foc, fulger, etc. :)

Imagine

Impotriva Ninja Lama: este evident ca aveti nevoie de Aparare Pumnal. Un alt sfat pe care il dau atunci cand va creati seturi ninja este sa incercati sa puneti si Aparare cu doua maini. De ce? "Frezele de tip BOX" - sunt pumnale, le puteti folosi ca ninja, insa ele evolueaza din Partizan (Lv 65 Razboinic) si se comporta ca o arma de doua maini.

Impotriva Ninja Arc: Rezistenta la sageti/Sansa evitare sageti. Care este diferenta intre RS/SES? Rezistenta la sageti va reduce damage-ul dat de Skillurile unui ninja arc, cat si pe cel al atacurilor directe, iar SES se comporta ca Piatra Eschivei in cazul atacurilor corporale. Evita (sansa de MISS) sagetile!
Incercati sa aveti pe armura si Piatra Pitularii, Rezistenta Foc, Rezistenta Otrava (pe cercei). :)

IV. INTREBARI FRECVENTE


I: Frate, dar e mai buna Otherside ca Desertica?
R: Mie imi place Desertica din cauza competentei. Otherside-ul are atacul mult mai mare si ataca destul de repede. Incearca-le, vezi cu care te simti mai confortabil!

I: Cum dai asa? Ai Hack?
R: Cred ca din cauza pagubei medii si a patrunderii.

I: De ce ai Iuresul la M1?
R: Nu cred ca are vreo importanta ca e la M1 sau la P. E mai mult o legenda cum ca iei mai putin damage cu el la M1. :P

I: Sabie/Sabie de doua maini? De ce?
R: Sabie - am mobilitate mai mare, atac mai rapid. Sabia doua maini are damage mai mare, insa ataca mai greu. Cred ca sabiile de doua maini sunt pentru crescut/farmat/spargerea metinelor de pe cal/mount ori sunt folosite de Razboinicii Mentali pentru PvP/PvM. Pentru Razboinic Corp eu recomand sabiile.



V. CONCLUZIE

In concluzie sper doar ca va e util ghidul, va astept pe joc, dati PM (Ky), nu e nicio problema. Voi raspunde numai la intrebarile si comentariile legate de acest subiect. Astept sugestii, imbunatatiri si pareri. Ghidul este scris in totalitate de mine, aduceti-l si la cunostinta altor jucatori, scopul este acela de a-i ajuta si de a extinde calitatea gamingului din Romania. Il puteti distribui tuturor prietenilor, dar nu-l folositi ca si cand ar fi al vostru (daca il veti posta pe alte forumuri, mentionati de unde si de la cine l-ati luat). Bafta!


Ultima oară modificat de krites pe Lun Oct 13, 2014 2:34 pm, modificat de 23 ori în total.
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvP by Ky
MesajScris: Sâm Sep 20, 2014 9:40 pm 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Dum Aug 03, 2014 10:43 am
Mesaje: 261
Localitate: Dej. Jud Cj
Nivel: 250
Armură: Biyeong
Armă: Raza Soare
Breaslă: None
Nu, nu e o legenda aia cu iures'ul cu cat are jucatorul mai multa patrundere cu atat da mai tare cu cat ai iures'ul mai avansat...in schimb da iures'ul e bun pentru ca creste viteza de atac astfel incat daca prinzi pe cineva exceptie war mental si ninja pumnal primul are corp nu va pica al 2 lea poate iesi cu pumnal rulant in rest e sansa mare sa tineti persoana respectiva pe jos desigur vei fi acuzat de auto ...Iures'ul are defecte si beneficii...in rest bun tutorial bravo

Signature SonyMt2

You can always be a Man...I'll always be a Gentleman .
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Dum Sep 21, 2014 9:44 pm 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 2:10 pm
Mesaje: 33
Nivel: 250
Armură: 0
Armă: 0
Breaslă: 0
bravo pt tutorial
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Lun Sep 22, 2014 6:14 am 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Joi Mar 27, 2014 6:58 pm
Mesaje: 653
Nivel: 250
Armură: .
Armă: .
Breaslă: [SonYTeaM]
Felicitari pentru tutorial ! :)

Signature SonyMt2

Imagine
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Lun Sep 22, 2014 11:10 am 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 9:34 am
Mesaje: 75
Localitate: Targoviste
Nivel: 250
Armură: Sexy fara tricou
Armă: Desertica, tati!
Breaslă: Assembly of Elders (AoE)
Multumesc, astept in continuare pareri, completari, sfaturi si sugestii. Voi edita ghidul de fiecare data in functie de feedback-ul primit. :P

Signature SonyMt2

...si bungheste, zdreanta, singurul rau pe care mi-l poti face se numeste greata!
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Lun Sep 22, 2014 9:21 pm 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Dum Aug 03, 2014 10:43 am
Mesaje: 261
Localitate: Dej. Jud Cj
Nivel: 250
Armură: Biyeong
Armă: Raza Soare
Breaslă: None
Pentru war corp numai e nimic de adaugat fa si pentru restul daca vrei sa contribui...Ardeal la butoane Kiddo

Signature SonyMt2

You can always be a Man...I'll always be a Gentleman .
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Mar Sep 23, 2014 9:50 am 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Mie Iul 30, 2014 6:59 pm
Mesaje: 28
Nivel: 250
Armură: Armura Site
Armă: Arma Site
Breaslă: GetOutAlive
Bravo!
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Mar Sep 23, 2014 10:43 am 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 9:34 am
Mesaje: 75
Localitate: Targoviste
Nivel: 250
Armură: Sexy fara tricou
Armă: Desertica, tati!
Breaslă: Assembly of Elders (AoE)
FreshLemon scrie:
Pentru war corp numai e nimic de adaugat fa si pentru restul daca vrei sa contribui...Ardeal la butoane Kiddo


Daca vreau sa contribui la ce? :))) Intotdeauna mai e cate ceva de adaugat. Ghidul e complet atunci cand satisface nevoile cat mai multor jucatori :P.

Signature SonyMt2

...si bungheste, zdreanta, singurul rau pe care mi-l poti face se numeste greata!
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Mar Sep 23, 2014 10:52 am 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Dum Aug 03, 2014 10:43 am
Mesaje: 261
Localitate: Dej. Jud Cj
Nivel: 250
Armură: Biyeong
Armă: Raza Soare
Breaslă: None
krites scrie:
FreshLemon scrie:
Pentru war corp numai e nimic de adaugat fa si pentru restul daca vrei sa contribui...Ardeal la butoane Kiddo


Daca vreau sa contribui la ce? :))) Intotdeauna mai e cate ceva de adaugat. Ghidul e complet atunci cand satisface nevoile cat mai multor jucatori :P.

Faza ee ca n'ai pe cine satisface ca is 10 care folosesc forumul restul striga ca prostii pe joc...si ghidul asta e complet ziceam sa contribui cu 1 ghid war mental sura arme eu le'as face dar nu merita asa ceva...

Signature SonyMt2

You can always be a Man...I'll always be a Gentleman .
  Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tutorial Razboinic Corp PvM/PvP (by Ky)
MesajScris: Mar Sep 23, 2014 11:13 am 
Membru SonyMt2
Avatar utilizator
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 9:34 am
Mesaje: 75
Localitate: Targoviste
Nivel: 250
Armură: Sexy fara tricou
Armă: Desertica, tati!
Breaslă: Assembly of Elders (AoE)
Nu prea vad rostul, nu sunt diferente foarte mari, iar despre bonusuri am vorbit deja. Daca vad mai multe cereri: Ba, Kyule, vreau si io un ghid Sura Lama sau Ninja Lama (pe asta cred ca o sa-l fac), atunci ma bag pe ele. Ghidul de fata nu e complet, mie tot mi se pare ca ii lipseste ceva. :)

Signature SonyMt2

...si bungheste, zdreanta, singurul rau pe care mi-l poti face se numeste greata!
  Profil  
 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Mergi la:  

Furnizat de phpBB® Forum Software © phpBB Group !